Norėdami Jums pasiūlyti kokybiškas mūsų interneto svetainėje teikiamas paslaugas, prašome leisti įrašyti Jūsų kompiuteryje (įrenginyje) tam tikrą informaciją – slapukus (angl. „cookies"). Slapukus naudosime atpažindami Jus, kaip ankstesnį svetainės lankytoją ir rinkdami svetainės lankomumo statistiką. Jūs bet kada galite peržiūrėti, kokią informaciją (slapukus) įrašome. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus, tačiau tokiu atveju kai kurios svetainės funkcijos Jums gali būti neprieinamos. Daugiau informacijos

INTERNETO PRIEIGA BIBLIOTEKOSE

Atokiose Lietuvos vietovėse, kuriose neišvystytos informacinių technologijų (IT) galimybės, bibliotekos tampa vienintele vieta, kur gyventojai gali pasinaudoti internetu. Projekto "Bibliotekos pažangai" iniciatyva spalio mėnesį viešos interneto prieigos buvo įrengtos Birštono rajono Siponių ir Vilniaus rajono Senasalio kaimuose, kurie IT atžvilgiu iki šiol buvo "baltosios dėmės".
"Nors per pastaruosius metus viešų interneto prieigų bibliotekose padaugėjo trečdaliu, vis dar yra vietovių, kurių gyventojai yra už IT pažangos borto – negali naudotis internetu, sunkiai veikia ir mobilusis ryšys. Taip buvo ir Siponių bei Senasalio kaimuose. Šių kaimų bibliotekose įrengus interneto prieigą, situacija pasikeitė iš esmės – vietos gyventojai per modernizuotą biblioteką gavo jungtį su pasauliu", – sakė projekto "Bibliotekos pažangai" IT koordinatorius Gediminas Navickas.

G. Navicko teigimu, minėtų vietovių bibliotekose internetą planuota įvesti dar prieš pusmetį, tačiau kliudė tai, jog kaimuose nėra tam skirtos infrastruktūros. "Jei ne projekto RAIN, su kuriuo bendradarbiaujame, sukurtos infrastruktūros galimybės, interneto prieigos įdiegimas daugelyje kaimiškųjų šalies teritorijų būtų sunkiai įmanomas, ir tokių "baltų dėmių" Lietuvoje būtų ne vienetai, o šimtai", – pažymėjo G. Navickas.

Projekto RAIN metu šviesolaidinės kabelinės linijos tiesiamos į Lietuvos gyvenvietes: pirmiausia į tas savivaldybes, kurių mokyklose, bibliotekose, pašto skyriuose, gydymo ir kitose svarbiausiose viešosiose įstaigose dar nėra kokybiško plačiajuosčio interneto ryšio galimybių.

Pasak G. Navicko, plačiajuosčio ryšio infrastruktūros diegėjų ir viešųjų bibliotekų bendradarbiavimas sukuria didesnę vertę bendruomenėms ir leidžia lengviau pasiekti socialines grupes, kurioms kyla didžiausia skaitmeninės atskirties rizika – vyresnius žmones ir kaimo gyventojus. Vien per 2010 metus viešosios bibliotekos pritraukė trečdalį naujų kompiuterių ir interneto prieigos vartotojų – tai atskleidė RAIT atlikti visuomenės nuomonės tyrimai. Didesnė dalis žmonių, bibliotekose įgijusių ar pagerinusių kompiuterinius įgūdžius, yra vyresni nei 55 metai.

RAIT apklausos duomenimis, 2010 m. pabaigoje viešą interneto prieigą teikė 90 proc. šalies bibliotekų, tuo tarpu 2008 m. tokių buvo 68 proc., o 2009 m. – 78 proc. Ypač ženklūs pokyčiai pastebimi bibliotekų kaimo filialuose. Jei 2008 m. nemokamo interneto paslaugas teikė 52 proc. kaimo bibliotekų, tai 2009 m. jų padaugėjo iki 74 proc., o pernai – iki 88 procentų.